27 LUT 2020

DZIECI POTULIC

Bohaterki filmu

19 lutego 2020 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczyli w uroczystych obchodach 75 rocznicy powrotu do Czeladzi Dzieci Potulic. Tę, jakże wzniosłą uroczystość, uświetniły przemówienia władz miasta, a przede wszystkim wzruszające wspomnienia Bohaterów tamtych dni. Nie zabrakło również kwiatów będących symbolem szacunku i pamięci o tych wspaniałych ludziach.

D.K

26 lutego klasy ósme w Kopalnii Kultury obejrzały film dokumentalny pt. "Kinderlager Pogrzebin". Bohaterkami tego filmu były: Józefa Posch-Kotyrba, czeladzianka Anna Szafraniec (z domu Szczupider) i Halina Skalbmierska. Ich rodzice, ze względu na podejrzenia o wrogą postawę wobec Rzeszy i działalność konspiracyjną zostali rozstrzelani lub osadzeni w obozie w Oświęcimiu, z którego już nie wrócili. Bohaterki jako kilkuletnie dzieci, po odebraniu rodzicom trafiły od obozu dla dzieci w Pogrzebieniu a później do Potulic.
Po seansie młodzież miała okazję zadawać pytania bohaterkom filmu. Ich opowieści dotyczyły 19 miesięcy tułania się po różnych obozach dla dzieci oraz trudnych czasów po wojnie, gdzie jako śroty musiały radzić sobie w życiu.
Dziękujemy pani Józefie Posch-Kotyrba, Annie Szafraniec i Halinie Skalbmierskiej za umożliwienie spotkania się z nimi, choć dla nich wojenne wspomnienia są nadal bolesne i wracają do nich niechętnie.

V.K.