24 MAJ 2019

WYCIECZKA DO CHLEBOWEJ CHATY

15 maja klasy 1a oraz 2a i 2b odwiedziły Chlebową Chatę w Górkach Małych koło Brennej.
To niezwykłe miejsce, w którym dzieci mogły zobaczyć jak wyglądało życie na wsi 100 lat temu. W chacie zgromadzono mnóstwo przedmiotów wyposażenia domu niezbędnych do życia naszych dziadków i pradziadków, a w stodole- narzędzia i maszyny używane dawniej do prac na polu. Wszystkich przedmiotów można było dotknąć, a nawet sprawdzić jak działają. Dzieci z ochotą próbowały młócić zboże przy pomocy cepa – co wcale nie było takie łatwe ! :)
Wysłuchały też ciekawych opowieści o tym, co trzeba zrobić, aby z małego ziarna powstał bochen chleba, z czego powstają ser i masło, i jakich przedmiotów używano do ich wytworzenia. Uczestnicy wycieczki poznali również ciekawostki z życia pszczół, jak np. to, że w każdym ulu pachnie inaczej i pszczoły poznają się po zapachu, oraz ile kilometrów muszą przelecieć pszczoły, żeby wyprodukować słoik miodu.
Była także degustacja własnoręcznie zrobionych podpłomyków ze smalcem, masłem, miodem i kawą zbożową – wszystko domowej roboty.
Następnie uczniowie kupili pamiątki dla siebie oraz bliskich, zjedli pyszne kiełbaski i zadowoleni wrócili do domu.