28 LUT 2017

WOJEWÓDZKI KONKURS Z JĘZYKA POLSKIEGO

Marcelina Ufel - uczennica klasy VI a

Marcelina Ufel z klasy VI a - nasza uczennica w Wojewódzkim Konkursie z Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych Województwa Śląskiego

Od wielu lat najwyższym wyróżnieniem dla ucznia szkoły podstawowej jest zdobycie tytułu laureata w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym dla Uczniów Szkół Podstawowych Województwa Śląskiego organizowanym przez Wojewódzkie Ośrodki Metodyczne. W roku szkolnym 2016/2017 konkurs z języka polskiego odbywa się po raz 14, zgłosiło się 957 szkół, a w każdej z nich przystąpiło do pisania zadań kilku lub kilkunastu uczniów osiągających najlepsze wyniki z przedmiotu. Na każdym z trzech etapów uczniowie rozwiązują test, w którym trzeba się wykazać umiejętnością pisania wypracowania, znajomością dodatkowych lektur oraz gramatyki języka polskiego. Zadania są trudne. Osiągnięcie minimalnego progu punktowego 84% wymaga wielu godzin spędzonych na czytaniu lektur, poszerzaniu wiedzy i doskonaleniu posiadanych już umiejętności polonistycznych.

W tym roku uczniowie musieli m.in. ułożyć zdania z podmiotem szeregowym, podmiotem logicznym i orzeczeniem imiennym, wskazać przysłówki niepodlegające stopniowaniu, znać spółgłoski miękkie, zaimki, uzupełnić dialog znakami interpunkcyjnymi, wykorzystać w wypowiedzi pisemnej związki frazeologiczne.

Marcelina Ufel z klasy VI a poradziła sobie z wszystkimi zagadnieniami i z sukcesem przeszła już dwa etapy konkursu. Znalazła się w gronie 22 najlepszych uczniów z Delegatury Sosnowiec i 158 z województwa śląskiego, którzy zakwalifikowali się do etapu finałowego mającego się odbyć 27 marca 2017 r. w Katowicach. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na niwie polonistycznej.

AGM