16 MAJ 2016

TARNOWSKIE GÓRY

wędrujemy podziemnymi korytarzami

12 maja uczniowie klas czwartych wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Zwiedzali tam zabytkową kopalnię srebra. Najpierw w muzeum odbyli wirtualna podróż – poznali historię kopalni i jej pracowników. Następnie wraz z przewodnikiem przemierzali podziemne korytarze 40 m pod powierzchnią ziemi. Każdy miał ochronny kask na głowie i był ciepło ubrany, ponieważ w kopalni przez cały rok panuje stała temperatura ok. 10 C. Wielką atrakcją było płynięcie łodziami w podziemnym tunelu. Dowiedzieliśmy się także, że w tarnogórskim magistracie trwa wielka mobilizacja przed wrześniową wizytą eksperta, od którego opinii zależeć będzie czy kompleks podziemi po dawnym górnictwie kruszcowym i naziemne obiekty pogórnicze z rejonu Tarnowskich Gór, Bytomia i Zbrosławic, trafią na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Oprócz podziemnych korytarzy na powierzchni znajduje się Skansen Maszyn Parowych, które uczniowie chętnie oglądali. Ponieważ pogoda nam dopisała, tym lepiej smakowały wszystkim kiełbaski z gila.

K. M-G.