06 CZE 2018

PIERWSZAKI W PRZYBYNOWIE

5 czerwca 2018 roku nasi pierwszoklasiści wybrali się do Przybynowa. W Agrogospodasrtwie " Pod Skałką" przeżyli niezwykłą edukacyjną przygodę. Na powitanie czekała na dzieci ciepła herbatka i poczęstunek. Pierwszą wielką atrakcją był ogromny plac zabaw z dmuchanymi zamkami, torem przeszkód, trampoliną i zjeżdżalnią. Szaleństwom nie było końca! Następnie kolejką turystyczną Express Jurajski uczestnicy wycieczki wyruszyli na niezapomnianą wycieczkę po malowniczej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Podczas podróży podziwiali piękne widoki i wspaniale bawili się przy dźwiękach muzyki. Później przyszedł czas na małe co nieco, na dzieci czekała wata cukrowa. Następnie rozpoczęła się wielka przygoda z warsztatami. Dzieci mogły spróbować swoich sił w dojeniu krowy oraz własnoręcznym wyrobie masła. To masełko wspaniale smakowało z chlebem, serem lub pysznymi swojskimi powidłami. Następny warsztat edukacyjny miał tutuł : „Co z tego będzie, gdy kura na grzędzie”? Uczestnicząc w nim uczniowie zdobyli wiele cennych informacji na temat ptaków oraz jajek. Dużą atrakcją był „jajeczny rentgen” oraz doświadczenie z umieszczeniem jajka we wnętrzu butelki. Ponadto pokazano jak badać świeżość jajek w domowych warunkach. Podczas pobytu w Argogospodarstwie pierwszaki odwiedziły również zwierzęta w Mini Zoo, gdzie mogły je nakarmić i nawet dotknąć. Jednak największą sympatię wzbudził mały kangurek w torbie swojego ,,zastępczego taty''. Dzieci zwiedziły także Skansen Wsi Jurajskiej i chatę z XIX w., gdzie zobaczyły jak się kiedyś mieszkało i żyło. Tam rozpoznawały używane niegdyś sprzęty domowe: żelazko na duszę, tarkę do prania, lampę naftową czy piec do wypieku chleba. Na zakończenie wycieczki pierwszaki odwiedziły sklepik z pamiątkami.
Wycieczka była bardzo udana, dopisała wspaniała pogoda, a dzieci wróciły szczęśliwe i bogatsze o nowe doświadczenia.