25 LIS 2018

ODSŁONIĘCIE POMNIKA JURKA BITSCHANA

Jurek Bitschan

21 listopada br. uczniowie naszej szkoły, wraz z władzami Miasta oraz wieloma dostojnymi gośćmi, w asyście honorowej Wojska Polskiego, wzięli udział w uroczystościach wpisujących się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczęły się one w kościele pw. Matki Boże Bolesnej uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny oraz Jurka Bitschana, młodego bohatera walk polsko-ukraińskich. Po Mszy św. udaliśmy się w pobliże ronda nazwanego jego imieniem, aby uczestniczyć w odsłonięciu pomnika na Szlaku Orląt Lwowskich, upamiętniającego tego dzielnego chłopaka. Jurek Bitschan urodził się 27 listopada 1903 r. w Czeladzi-Piaski. Był synem działaczki niepodległościowej Aleksandry Zgórskiej i urzędnika Henryka Bitschana. Po śmierci ojca przeniósł się wraz z ojczymem do Lwowa. W 1918 r. był uczniem IV klasy gimnazjum, należał do IX Lwowskiej Drużyny Harcerskiej. Kiedy doszło do konfliktu polsko-ukraińskiego stanął do walki i zginął już pierwszego dnia, 21 listopada 1918 r. Pochowany na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Stawiano go za wzór dla młodych ludzi, dedykowano wiersze, śpiewano o nim piosenki. Podczas uroczystości odczytano Apel Poległych, wymieniając imię naszego bohatera, oddano salwę honorową, złożono kwiaty.

K.C.