19 LIS 2018

OBCHODY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ W SP1

Żywa flaga

Rok szkolny 2017/2018 został ustanowiony Rokiem dla Niepodległej. 100 lat temu po 123 latach niewoli Polska znowu pojawia się na mapie… właśnie dlatego cała społeczność szkolna postanowiła zaangażować się w obchody i upamiętnić tak ważną dla Polaków rocznicę! W dniach 05.11-11.11.2018 zaplanowaliśmy szereg różnorodnych działań mających na celu przybliżyć uczniom historię związaną z tym wydarzeniem. Zapraszamy do obejrzenia galerii oraz zapoznania się z harmonogramem działań związanych ze stuleciem Niepodległości.

Obchody rozpoczęliśmy od oceny przez Samorząd Szkolny oraz opiekuna gazetek klasowych powstałych w każdej klasie na poczet zorganizowanego konkursu na najpiękniejszą gazetkę niepodległościową. Następnie wszystkie klasy starsze przystąpiły do wspólnego tworzenia kart albumu wg wcześniej przydzielonych tematów. W kolejnych dniach połączyliśmy je w jeden wspólny album. Jego wystawa miała miejsce na przerwach w dniu 7.11.2018 roku. Uczniowie bardzo chętnie oglądali album i wymieniali się swoimi spostrzeżeniami.

W kolejnym dniu dyrekcja szkoły wraz z przedstawicielami klas wzięła udział
w sadzeniu „Dębu Niepodległości”, jako żywego pomnika historii na terenie szkoły.

W czwartek 08.11.2018 utworzyliśmy na boisku szkolnym „żywą flagę”. Każdy uczeń obecny w tym dniu otrzymał białą lub czerwoną kartkę, z których utworzyliśmy flagę Polski. Fotografię „z lotu ptaka” wykonali nauczyciele. W tym dniu uczniowie przyszli ubrani do szkoły w barwy narodowe i wspólnie wykonywali zdjęcia trzymając w rękach tabliczki: #kochamPolskę.

09.11.2018 obchody rozpoczęliśmy uroczystą akademią, na której o godzinie 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu narodowego w ramach „Rekordu dla Niepodległej”. Akademia połączona była z montażem muzycznym. Dziewczyny z klasy 8a zaśpiewały pieśni, które wykonały podczas Wojewódzkiego Finału Konkursu Pieśni Patriotycznych „Śpiewam Tobie Polsko”. Dziewczyny swoim występem poruszyły do łez zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Był to także moment rozstrzygnięcia konkursu na gazetkę niepodległościową. Zwycięzcom gratulujemy!

Zwieńczeniem obchodów był udział pocztu szkolnego wraz z dyrekcją oraz opiekunem w miejskich uroczystościach: w mszy za Ojczyznę w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz pod obeliskiem poświęconym Czeladzianom poległym za wolność i niepodległość ojczyzny, a także przyłączeniem się do inicjatywny „Niepodległa do hymnu”.

Cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 pamięta!