21 PAŹ 2018

DZIAŁO SIĘ NIEMAŁO .... WYCIECZKA DRUGOKLASISTÓW

W październiku uczniowie klas drugich odwiedzili niezwykłe miejsce jakim jest Muzeum Górnośląskie
w Bytomiu. Dzieci uczestniczyły w zajęciach pt. " Las i jego mieszkańcy" na których w wesoły sposób zaznajamiały się z mieszkańcami lasów, poznawały ich zwyczaje, wsłuchiwały się w odgłosy lasu, dotykały drzew i futerek zwierząt. Zwiedzając wystawę „Przyroda Górnego Śląska” uczestnicy wycieczki weszli do magicznego świata przyrody, na co dzień niedostępnego i niemożliwego do podejrzenia w tak urozmaiconej formie. Wycinki rzeczywistości prezentowane w dioramach pozwalały z bliska zobaczyć zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Podczas tej niewykłej lekcji uczniowie utrwalil i wzbogacili swoją wiedzę na temat zwierząt i roślin leśnych.

Kolejnym fascynującym przeżyciem był udział w warsztatach "Malowanie światłem i cieniem" - to zajęcia,
w przypadku, których wiek i zdolności manualne uczestników nie mają znaczenia. W trakcie warsztatów uczniowie poznali technikę malowania piaskiem na podświetlonym stole, a potem każde z dzieci stawało się artystą tworzącym swoje niepowtarzalne dzieło. Efektem pracy uczniów były ulotne obrazki usypywane piaskiem, będące odbiciem ich wyobraźni i przepływających myśli. Piaskowe obrazy tworzone w półmroku przy dźwiękach muzyki sprawiały wszystkim wiele przyjemności i radości. Tym bardziej, że wszystkie prace na bieżąco można było podglądać na dużym ekranie.

Podczas pobytu w Muzeum drugoklasiści zwiedzili także wystawę pt. ,,Jego Wysokość Król But” gdzie mogli zobaczyć m. in. najciekawsze z istniejących egzemplarzy obuwia średniowiecznego, oraz dawny zakład szewski, a także poznali nieznaną historię obuwia od średniowiecza po nowożytność.

Na zakończenie wszyscy zrobili zakupy w muzealnym sklepiku.
To była bardzo udana i ciekawa wycieczka.

J.J., D.S.